Warszawa | Strona główna Jesteś niezalogowany
Warszawa e-wawa.pl
 
Serwis informacyjny Warszawa Kultura
1 2 3 4 5 RSS WarszawaZwiększ czcionkęZmniejsz czcionkęOryginalna czcionka
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ GONDEK-GRODKIEWICZ. ROZMOWA O KULISACH NAGRODZONEGO FOTOREPORTAŻU „BOSKIE DZIECKO”
SPOTKANIE AUTORSKIE Z ANNĄ GONDEK-GRODKIEWICZ. ROZMOWA O KULISACH NAGRODZONEGO FOTOREPORTAŻU „BOSKIE DZIECKO” 20 marca 2018 roku o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Gondek-Grodkiewicz, laureatką konkursu Grand Press Photo 2017 w kategorii „Życie codzienne”. Rozmowę o zwycięskim fotoreportażu „Boskie dziecko” oraz kulisach pracy fotografa poprowadzi Mariusz Szczygieł. Spotkanie odbędzie się w Faktycznym Domu Kultury, przy ulicy Gałczyńskiego 12 w Warszawie (przy Wrzeniu Świata).

Stworzenie fotoreportażu na miarę najbardziej prestiżowej nagrody w branży fotografii prasowej wymaga nie tylko warsztatu fotograficznego, ale także niezwykłej wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka. Znalezienie ciekawej historii i autentycznego bohatera, to dopiero początek pracy.

O kulisach swojego dwukrotnego pobytu w Tajlandii, spotkań z bohaterką reportażu Ah Mui i pracy nad zwycięskim reportażem opowie Anna Gondek-Grodkiewicz.

- W 2016 roku zakwalifikowałam się na międzynarodowe warsztaty największej agencji fotograficznej świata, legendarnej Magnum Photos, prowadzone przez Davida Alana Harveya oraz Jacoba Aue Sobola. Właśnie wtedy rozpoczęłam pracę nad reportażem „Boskie dziecko”. - mówi Anna Gondek-Grodkiewicz.

- Podczas pobytu w Tajlandii zauważyłam na ulicach osoby noszące na rękach lalki, które wyglądają niczym prawdziwe dzieci. Ten widok nikogo tam nie dziwił. Bardzo mnie to zaintrygowało, więc postanowiłam odkodować ten fenomen i stworzyć na jego temat fotoreportaż.

Lalki w Tajlandii traktowane są jak członkowie rodziny.

Nie sposób zrozumieć ich roli w życiu ludzi bez znajomości tamtejszej kultury. Zgodnie z prastarą tradycją, ludzie w domach stawiali gliniane figurki, wierząc że mogą zamieszkać w nich wędrujące po świecie dusze dzieci. Lalki to współczesna wersja tej tradycji. Właśnie dlatego opiekunowie karmią je, ubierają, spędzają z nimi czas, zamawiają jedzenie w restauracji, czytaj dalej Pomiń reklamę.kupują bilet na samolot – traktują jak żywe.

Porzucone trafiają do specjalnego sierocińca przy klasztorze buddyjskim.

– Moją bohaterką została Ah Mui, kobieta która jest bardzo naturalna i autentyczna. Jej historia jest niezwykle uniwersalna. Ah Mui ma swoją lalkę od kilku lat, wypełnia w jej życiu pewnego rodzaju pustkę, choć jak twierdzi: jest sama, ale nie samotna.

Kobieta ze względu na trudne doświadczenia z dzieciństwa ma uraz do mężczyzn, dlatego z nikim się nie związała. - mówi Anna Gondek-Grodkiewicz. Dodaje: - Po stworzeniu zwycięskiego fotoreportażu czułam, że muszę zgłębić ten temat jeszcze bardziej, stąd mój ponowny pobyt w Tajlandii i kolejne spotkanie z Ah Mui. Podczas autorskiego spotkania w Faktycznym Domu Kultury opowiem o pracy nad zwycięskim reportażem oraz zaprezentuję najnowszą, rozszerzoną, jego edycję w formie pokazu audio-wizualnego.

Anna Gondek-Grodkiewicz – fotografka i dokumentalistka, w swojej twórczości skupiła się na reportażu humanistycznym, by ukazywać ludzi, ich emocjonalność oraz kulturę, którą reprezentują.

Z aparatem przemierzyła pół świata, docierając do najodleglejszych zakątków na ziemi. Realizowała tematy wśród Indian Kuna Yala zamieszkujących wysypy San Blas na Morzu Karaibskim, przedstawiała religijne rytuały kultur Ameryki Centralnej, by wreszcie dotrzeć do kultów Tajlandii. Jest twórczynią fotografii filmowych do m.in „Wenecji” oraz „Afonii i Pszczół” Jana Jakuba Kolskiego. Swoją wiedzą i pasją, dzieli się na co dzień ze studentami jako wykładowca akademicki Instytutu Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu oraz Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Po spotkaniu będzie można otrzymać upominek: fotografię z podpisem Anna Gondek-Grodkiewicz.WIĘCEJ INFORMACJI: www.annagondek.com/facebook.com/AnnaGondekgGrodkiewiczPhotography//instagram.com/annagondek_/.

.
Aleksandra Matuła Dodał: Aleksandra Matuła
Źródło: materiały prasowe
Czytano: 767 raz(y)
Ocena artykułu: 0
Kanał RSS Poleć znajomemu Drukuj Dodaj | czytaj komentarze ( 0 )
E-mail znajomego:
Twój e-mail:
Twój komentarz:
Twój podpis:

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarzeRejestracja

Strona główna
Dodaj artykuł
Twoje artykuły
Szukaj artykułu
Regulamin
Kontakt
Cafe news
RSS Świat
RSS Polska
RSS Warszawa
RSS Polityka
RSS Gospodarka
RSS Kultura
RSS Sport
RSS Technologia
RSS Felietony
RSS Komunikacja
RSS Z prasy
RSS Zdrowie

Warszawa e-wawa.pl

Pozostałe

© Warszawa e-wawa.pl 2004-2018
Hosting:webzoom.pl