Warszawa | Strona główna Jesteś niezalogowany
Warszawa e-wawa.pl
 
Serwis informacyjny Felietony Kultura
1 2 3 4 5 RSS WarszawaZwiększ czcionkęZmniejsz czcionkęOryginalna czcionka
WSPÓŁCZESNA SZTUKA HISZPAŃSKA W WARSZAWIE „ARCHITEKTURA MALOWANA. ARCHITEKTURA W HISZPAŃSKIM MALARSTWIE XXI WIEKU”
WSPÓŁCZESNA SZTUKA HISZPAŃSKA W WARSZAWIE „ARCHITEKTURA MALOWANA. ARCHITEKTURA W HISZPAŃSKIM MALARSTWIE XXI WIEKU” Futurystyczne metropolie, idealne domy, ciche, opuszczone osiedla – dla współczesnych malarzy hiszpańskich były inspiracją do stworzenia wystawy „Architektura malowana. Architektura w hiszpańskim malarstwie XXI wieku”. Artyści w swoich pracach podejmują temat architektury, geometrii i przestrzeni, przedstawiając ich wierne odwzorowanie lub tworząc na ich temat swoje wizje poetyckie. Wystawa, prezentowana z sukcesem w MEINBLAU Projektraum w Berlinie, od 2 grudnia będzie dostępna dla zwiedzających w warszawskiej galerii Xanadu. Wystawa organizowana jest pod patronatem hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu oraz Ambasady Hiszpanii w Polsce.

Tematem przewodnim wystawy jest architektura – pojawia się ona jako główny element, ale także jako tło czy element symboliczny. Jest pretekstem do rozważań na temat przestrzeni w malarstwie, ćwiczeń z perspektywy, wycieczek w przeszłość. Artyści tworzą poetyckie wizje architektoniczne, portretują wyimaginowane lub prawdziwe przestrzenie, miasta i budynki, próbują uchwycić relację człowieka z jego otoczeniem.

Wykorzystują do tego akcesoria architektów – plany, skale, modele oraz projekty, ale budują z nich własne, alternatywne struktury, poszukując nowych, idealnych w swoim mniemaniu form. Efektem są fascynujące, wciągające malarskie utopie, wyjęte z rzeczywistości miasta i domy. Materia malarska wyzwala bowiem z wszelkich ograniczeń, z jakimi zmagać muszą się architekci.

– Wystawa współczesnych malarzy hiszpańskich, która będzie prezentowana w naszej galerii, jest niewątpliwie wyjątkową szansą dla miłośników sztuki współczesnej do poznania i obcowania z wybitnymi pracami uznanych artystów związanych z obecnym w sztuce hiszpańskiej nurtem post-konceptualnej figuracji. Takich okazji mamy niewiele.

Daje też możliwość porównania spojrzenia hiszpańskich artystów na tematykę architektury w malarstwie, która interesuje także wielu twórców polskich młodego i średniego pokolenia. Szczególnie modernizm jest tu stylem inspirującym dla polskich malarzy. Wystawa ta to nie tylko malarstwo - wzbogacona została także o instalację przestrzenną i projekcję wideo. - mówi Agnieszka Gniotek, właścicielka Xanadu.

Celem kuratorów wystawy, Juana Cuéllara i Roberto Molli, było podkreślenie ważnej roli, jaką stanowią we współczesnym malarstwie hiszpańskim motywy architektoniczne i geometryczne, a szczególnie ich znaczenia w kontekście rozwoju nowych koncepcji malarstwa czytaj dalej Pomiń reklamę.figuratywnego zapoczątkowanych w latach 80.

XX wieku i trwających do czasów obecnych. Na wystawie swoje prace prezentują artyści związani z obecnym w sztuce hiszpańskiej nurtem post-konceptualnej figuracji: Ángel Mateo Charris, Marcelo Fuentes, Dis Berlin, Damián Flores, Carlos García Alix, Paco de la Torre, Teresa Tomás, Joël Mestre, Roberto Mollá, Jorge Tarazona, Fernando Martín Godoy, Elena Goñi, Juan Cuéllar, Guillermo Peñalver Fernández, Nelo Vinuesa, Chema Peralta, Gonzalo Elvira.

Wielu z tych artystów brało udział w wystawach zbiorowych, których osią była architektura, takich jak „Juego de las arquitecturas” w madryckiej Galerii Gillermo de Osma (2008) i „De arquitectura. Las casas de la vida.

(Parafraseando a Mario Praz)” w Galerii Siboney w Santander (2010). Jak zaznacza w katalogu Óscar Sáenz de Santamaría, dyrektor generalny ds. Promocji Kultury i Książki hiszpańskiego Ministerstwa Edukacji, Kultury
i Sportu, „wówczas i teraz architektura była i jest źródłem inspiracji i horyzontem twórczym zachęcającym do dialogu pomiędzy różnymi dziedzinami sztuki”.


Wystawę będzie można obejrzeć do 20 grudnia 2017 r.

od poniedziałku do piątku w godz. 12:00-19:00, a w soboty w godz. 11:00-16:00.
Wernisaż: 1 grudnia 2017 r., godz. 19:00-21:00
Xanadu Galeria i Dom Aukcyjny, ul.

Hoża 51 w Warszawie


Galeria i Dom Aukcyjny Xanadu to przestrzeń nie tylko dla znawców i miłośników sztuki, lecz także dla tych którzy chcieliby oswoić i zrozumieć twórczość współczesnych artystów. Xanadu jest miejscem wymiany myśli, dialogu ze sztuką, gdzie w sposób zaskakujący można odkryć obszary własnej wrażliwości. Aktywność galerii koncentruje się głównie wokół aukcji i wystaw czasowych. Xanadu oferuje także możliwość wypożyczenia dzieł sztuki do przestrzeni biznesowych oraz na potrzeby osób prywatnych.

Inicjatorką powstania galerii
i właścicielką Xanadu jest Agnieszka Gniotek, historyk i krytyk sztuki. Xanadu mieści się przy ulicy Hożej 51 w Warszawie.

Link www
Link www
Link www ... .
Aleksandra Matuła Dodał: Aleksandra Matuła
Źródło: materiały prasowe
Czytano: 368 raz(y)
Ocena artykułu: 0
Kanał RSS Poleć znajomemu Drukuj Dodaj | czytaj komentarze ( 0 )
E-mail znajomego:
Twój e-mail:
Twój komentarz:
Twój podpis:

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarzeRejestracja

Strona główna
Dodaj artykuł
Twoje artykuły
Szukaj artykułu
Regulamin
Kontakt
Cafe news
RSS Świat
RSS Polska
RSS Warszawa
RSS Polityka
RSS Gospodarka
RSS Kultura
RSS Sport
RSS Technologia
RSS Felietony
RSS Komunikacja
RSS Z prasy
RSS Zdrowie

Warszawa e-wawa.pl

Pozostałe

© Warszawa e-wawa.pl 2004-2018
Hosting:webzoom.pl