Warszawa | Strona główna Jesteś niezalogowany
Warszawa e-wawa.pl
 
JACEK TWAROWSKI
Jestem: offline
Dodaj użytkownika do znajomych Zablokuj użytkownika
JACEK TWAROWSKI
Użytkownik

Znak zodiaku: Skorpion
Płeć: mężczyzna
Miasto: Warszawa (mazowieckie)
Ostatnio na stronie: 26.07.2006 20:28
Aktualnie przegląda: brak danych

Gadu-gadu: brak danych
E-mail: informacja widoczna po zalogowaniu
Oceń profil: 1 2 3 4 5
Średnia ocen: 5
Profil oglądano:
Pokonać ból
Rwa kulszowa - bardzo przykry, ostry, bezlitośnie przeszywający ból, który początkowo może być odczuwany na wysokości pleców, stopniowo przemieszczając się wzdłuż pośladków i bioder, by po tylnej części nogi dotrzeć aż do stopy. Rwa kulszowa powoduje całkowite unieruchomienie, czasem na kilka tygodni. O schorzeniu i sposobach zapobiegania rozmawiamy z Jackiem Twarowskim, profesjonalnym masażystą i rehabilitantem.
Jakie są przyczyny ataku rwy kulszowej?
- Może to być wada postawy, nieprawidłowe podnoszenie czegoś ciężkiego, wykonanie nagłego ruchu czy skrętu tułowia, zmiany zwyrodnieniowe stawów, osteoporoza, ciąża. Ból powstaje na skutek ucisku na nerw kulszowy. Może to być spowodowane wypadnięciem krążka międzykręgowego lub obrzękiem objętych stanem zapalnym powierzchni stawowych. Nerw może być również drażniony wskutek zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W czasie ciąży rosnący płód może przyciskać nerw do kręgosłupa. Bywa, że przewlekła rwa kulszowa może być spowodowana przez ucisk na nerw kawałka chrząstki odłamanej z uszkodzonego krążka międzykręgowego, ale to rzadkie przypadki.
W jaki sposób organizm reaguje na ból?
- To zależy od stopnia nasilenia bólu. Jeśli jest ostry i gwałtowny następuje unieruchomienie tułowia, najczęściej w niewygodnej i przymusowej pozycji. Jeśli ból jest słabszy pacjent porusza się z trudem, utyka. Mięśnie pleców są napięte - to reakcja obronna organizmu na ból, pacjenci narzekają również na osłabienie siły mięśni nóg.
Silny ból, spowodowany nim stres i niepokój. Jakie zachowania zalecałby Pan by zminimalizować konsekwencje ataku rwy kulszowej?
- Jeśli to możliwe należy położyć się na brzuchu z rękami wzdłuż ciała, pod brzuch podłożyć poduszkę. Bezwzględnie należy przyjąć zalecaną dawkę leków przeciwbólowych - najlepsze są te, które łączą w sobie składniki uśmierzające ból i przeciwzapalne. Trzeba zachować spokój, zdenerwowanie tylko pogarsza stan chorego. Warto zwrócić uwagę w jakich pozycjach ból jest mniejszy i starać się utrzymywać właśnie takie pozycje. Pod żadnym pozorem nie należy się schylać, podnosić przedmiotów z podłogi. Nie powinniśmy pozwolić by osoby niepowołane dotykały naszych pleców. Oczywiście należy skontaktować się z lekarzem i masażystą.
Pacjenci chwalą Pański profesjonalizm i ciepły do nich stosunek. Współpracuje Pan z kilkoma warszawskimi szpitalami. Jest Pan dyplomowanym masażystą i rehabilitantem. W jaki sposób pomaga Pan osobom cierpiącym na rwę kulszową? Czy można zapobiegać temu schorzeniu przy pomocy masażu?
- Od dziesięciu lat pracuję jako masażysta i rehabilitant, wciąż doskonalę swoje umiejętności, odwiedzam chorych w ich domach jeśli jest taka potrzeba, doradzam w doborze rodzaju ćwiczeń do indywidualnego wykonywania. Lekarze bez wahania powierzają mi swoich pacjentów. A jeśli chodzi o rwę kulszową to jej atak poprzedzają pewne zwiastuny, o których mówię pacjentom. Jeśli uda się wyprzedzić atak można go całkowicie wyeliminować, właśnie przy pomocy odpowiedniego masażu. Systematyczny masaż, który wykonuję może sprawić, że ataki rwy kulszowej nie wystąpią w ogóle.
Rozmawiała E.G

Warto poddać się dobroczynnemu wpływowi rąk Jacka Twarowskiego. To znakomite wsparcie dla leczenia farmakologicznego, niezawodna profilaktyka chorób - m.in. rwy kulszowej. Ze szczegółami terapii można zapoznać się na stronie www.gabinet.strona.pl Zapisy do Gabinetu "Zdrowie" Jacka Twarowskiego przy ul. Garwolińskiej 7 lok. 79 pod nr tel. - 022 6100673.


Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dokonywać wpisów.
Temat: *
Treść wiadomośći: * (pozostało:znaków)
Pola z * są obowiązkowe.
Zdjęcie.
Napisanych artykułów: 1
Ostatnie artykuły:
20.07.2006 GABINET ZDROWIE (ocena:0,głosów:0, czytano:51)

Warszawa e-wawa.pl

Pozostałe

© Warszawa e-wawa.pl 2004-2018
Hosting:webzoom.pl